UČEBNICE 01 - 9: Pomocný materiál

Pomocným materiálem jsou míněny různé doplňky, potřebné při zpracování výrobků. Mezi tyto řadíme: plsť, dřevo, smůlu, vosk, barvu na hrany řemenů, lepidla, mastidla, černidla a laky, mýdla a pasty.

Plsti se používá jako ochranných podložek na pobočnice v případě, že je kůň odřen a pod. Dále na podložky pod sedla, chránítka na nohy koně a různé podobné výrobky.
Vyrábí se ze zvířecích chlupů v různých silách (tloušťkách), 2 až 20 mm. Běžné barvy: bílá, černá, žlutá.

Dřeva bukového a jasanového se používá na výrobu kleštin k chomoutům. Bukového dřeva pouze na kostry do sedel, lipového dřeva na výrobu bočnic k sedlům kozlíkovým. Uvedená dřeva jsou hustého líta a nechávají se pařit a ohýbat. Dřeva smrková nebo borová se používají k výrobě různých rámů a koster pro sedací i opěrné polštáře do kočárů a aut.

Kovy. Železo, ocel, mosaz, pakfon (argentán) jsou kovy, přicházející v úvahu při sedlářském řemesle. 

Železo na různé méně důležité části ke kravským chomoutům, řetízky k vazačkám, náprsníky, udidla, přezky a pod.

Ocel na důležité části, jako: kování do koster jezdeckých sedel, spony na koňský chomout, udidla, třemeny, tažné háky a pod.

Mosaz jest důležitý, nerezavějící kov, ze kterého jsou vyrobeny veškeré ozdobné části na postrojích, jako: přezky, růžice a pod. Je to kov křehký.

Pakfon (argentán) jest smíšenina mědi, zinku a niklu, je barvy bílé. Používá se ho též pro výrobu udidel i ozdobných částí na postrojích. Je to kov křehký a proto nespolehlivý a nelze jej tudíž pro důležité výrobky doporučiti.

Smůla jest výtažek ze smrkové nebo borové pryskyřice s přídavkem černého barviva.

Vosk je včelí výrobek a je potřebným doplňkem smůly, nebo též samostatnou potřebou pro voskování čistého motouzu, při šití žluté práce. Barvou na hrany žlutých řemenů upravíme tak, že rozvaříme surovou arabí gumu (dříve ve studené vodě rozpuštěnou) a do této, podle potřeby, přidáme nějaké anilinové barvivo (červené, žluté), dříve ve vodě rozpuštěné.

Mastidla, lůj, vaselina a rybí tuk, jichž se v sedlářství používá, jsou upraveny vzhledem k svému účelu. Lůj se používá hlavně při nacpávání chomoutů, šití řemínkem a po- dob. pracích; vyžaduje delšího rozpouštění (škvaření), aby byl tuhý. Vaselina na postroje je barvena na černo a koupí se hotová v obchodě.

Rybí tuk s přidáním práškového černidla jest nejlepším mastidlem na postroje (koupí se již připravený).

Rybí tuk čistý jest vhodným mastidlem hlavně na věci žluté, starší, vyžadují-li namaštění.

Černidla, potřebné pro sedlářství, si vyrábí každý sám z prášku (ana- lina-nigrosin), rozpuštěného v horké vodě.

Lak přichází do obchodu již připravený, a to na postroje černý a na dřevo žlutý. Černý lak na postroje možno řediti lihem. Laky nutno chrániti před ohněm, neboť obsahují líh.

Mýdlo a pasty. Zvlášť upravených mýdel se používá na jezdecké postroje a na čištění přírodní kůže vůbec. Mýdel se používá za vlhka, k čemuž jsou vždy přiloženy návody.

Lešticí pasty, upravené hlavně z vosku, používá se pouze k docílení lesku u předmětů z kůže.